Περιφερειακό Γυμνάσιο και Λύκειο Λευκάρων

ΠΡΟΣΚΛΗΣΕΙΣ / ΑΡΧΕΙΑ

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ / VIDEO

Ημέρα της Ευρώπης
«Ομηρικός Νόστος. Γλυκιές Αναμνήσεις, Πικρές Αλήθειες»

Η εκδήλωση μας για την ημέρα της Ευρώπης έγινε στις 07/04/2023 στην αίθουσα του Δήμου Λευκάρων, με θέμα: Ομηρικός Νόστος. Γλυκές Αναμνήσεις, Πικρές Αλήθειες. Συμμετείχαν 15 μαθητές και την παρακολούθησε όλο το λύκειο, επίσημοι προσκεκλημένοι, μαθητές από το Λύκειο Ακροπόλεως, το Λύκειο Αγ. Γεωργίου Λάρνακας και το Λύκειο Αραδίππου καθώς και πλήθος κόσμου. Της εκδήλωσης προηγήθηκε έκθεση φωτογραφίας για την Αμμόχωστο του ερασιτέχνη φωτογράφου κ. Πέτρου Φιάκκα.

«Ομηρικός Νόστος. Γλυκιές Αναμνήσεις, Πικρές Αλήθειες».  Μέσα από τη δίνη του πολέμου και των καταστροφών, πρόβαλε το δικαίωμα του ανθρώπου να ζει στον τόπο του σε συνθήκες ειρήνης και ευημερίας. Με δρώμενα, ποιήματα, τραγούδια, χορούς και ψαλμωδίες, οι μαθητές μετέφεραν τις γλυκιές αναμνήσεις από τον αγαπημένο Τόπο και συγκίνησαν τους θεατές, έτσι ώστε να νιώσουν πέρα για πέρα τον πόνο του ξεριζωμού και τον πόθο για την επιστροφή στον τόπο του καθενός, με απαραίτητη προϋπόθεση την ειρήνη για πρόοδο και ποιοτική ζωή.

Βίντεο - Ημέρα της Ευρώπης - Στιγμιότυπα

Βίντεο - Ημέρα της Ευρώπης - Πλήρης Έκδοση