Περιφερειακό Γυμνάσιο και Λύκειο Λευκάρων
Τηλέφωνα: 24342421, 24342754
Τηλεομοιότυπο: 24342768
Μενού

ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΤΩΝ ΜΑΘΗΤΩΝ ΤΗΣ Α' ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ΣΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ «ΞΕΡΩ ΤΙ ΖΗΤΑΩ»

Το Υπουργείο Παιδείας, Αθλητισμού και Νεολαίας και συγκεκριμένα η Επιτροπή Αγωγής Υγείας και Πολιτότητας (ΕΑΥΠ), σε συνεργασία με την Επιθεώρηση Φυσιογνωστικών/Βιολογίας, με τη Διεύθυνση των Νοσηλευτικών Υπηρεσιών (ΔΝΥ) του Υπουργείου Υγείας καθώς και με την έγκριση της Αρχής Αντιμετώπισης Εξαρτήσεων Κύπρου (ΑΑΕΚ), σχεδίασαν και έβαλαν σε εφαρμογή το προληπτικό πρόγραμμα «Ξέρω τι ζητάω@εξέλιξις» του Προληπτικού Προγράμματος «ΕΞΕΛΙΞΙΣ», σε συνεργασία με τον Οργανισμό Νεολαίας Κύπρου. Το πρόγραμμα υλοποιείται με βάση τον νόμο "ΠΕΡΙ ΠΡΟΛΗΨΗΣ ΤΗΣ ΧΡΗΣΗΣ ΚΑΙ ΔΙΑΔΟΣΗΣ ΝΑΡΚΩΤΙΚΩΝ ΚΑΙ ΑΛΛΩΝ ΕΞΑΡΤΗΣΙΟΓΟΝΩΝ ΟΥΣΙΩΝ" (ΑΡΧΗ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗΣ ΕΞΑΡΤΗΣΕΩΝ ΚΥΠΡΟΥ-ΑΑΕΚ).

Το πρόγραμμα «ΕΞΕΛΙΞΙΣ» υλοποιείται από εγγεγραμμένους/ες Νοσηλευτές/τριες Ψυχικής Υγείας, εξειδικευμένους/ες και με εμπειρία στο αντικείμενο, οι οποίοι/ες είναι πιστοποιημένοι/ες Σύμβουλοι Πρόληψης ή/και Εξαρτήσεων.

Στο Πρόγραμμα θα συμμετάσχουν για φέτος δεκατρία (13) Γυμνάσια, στα οποία συμπεριλαμβάνεται και το Γυμνάσιο Λευκάρων. Τα σχολεία έχουν επιλεγεί από το ΥΠΑΝ. Συγκεκριμένα το Σχολείο μας θα συμμετέχει στο πρόγραμμα «Ξέρω τι Ζητάω», το οποίο αφορά σε μαθητές/τριες πρώτης γυμνασίου.

Για λήψη της ανακοίνωσης και της αναλυτικής περιγραφής του προγράμματος σε μορφή PDF πατήστε ΕΔΩ